top of page
O NÁS

Naše společnost se zaměřuje na broušení pokročilé technické keramiky. Pro naše zákazníky provádíme broušení na zakázku, a to jak malých objemů, tak menších sérií. Základ strojového vybavení tvoří cylindrické brusky Studer s centrálním čištěním a chlazením oleje, disponujeme i vybavením k lapování či leštění, pískování, ultrazvukovému mytí a měření. Výborné kvality obrábění však dosahujeme hlavně díky vysoce kvalifikovanému a zkušenému personálu, který má dlouholeté zkušenosti zejména v oblasti obrábění karbidu křemíku.

ABOUT US

Our company focuses in grinding of advanced ceramics. For our customers, we do the bespoke grinding of few parts as well as small series. The basis of the machine equipment is formed by cylindrical grinders Studer with central cleaning and cooling of oil. We are also equipped for lapping and polishing, sand-blasting, ultrasonic washing and measuring. But we reach the excellent quality of machining mainly thanks to our highly qualified and experienced personnel with long-term experience especially in the field of machining of Silicon Carbide.

"Broušení na zakázku je výzva, které rádi čelíme. Je pokaždé unikátní        a vyžaduje speciální postup. A to přesně je naše odbornost."

"The bespoke grinding is a challenge we like to face. It is always unique    and requiring special approach. And that exactly is our expertise "

Foto Petr Srsen cb.jpg
Petr Sršeň

Managing Director

srsen@kk-grinding.com

Tel: 00420 604 279 811

bottom of page